جستجو

تازه ترین اخبار وبلاگ فروشگاه

رزماری و پیشگیری از سرطان سینه

رزماری و پیشگیری از سرطان سینه

طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان،

 در حال حاضر سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان کشور به شمار می‏رود و دومین سرطان کشنده پس از  سرطان ریه است. کارشناسان می‌گویند از هر هشت زن ایرانی، یک نفر شانس ابتلا به سرطان سینه را دارا است و حدود یک چهارم کل سرطان‏های زنان در کشور مربوط به سرطان سینه است. 

پژوهشی نشان می دهد که عصاره ی رزماری قادر به از بین بردن سلول های سرطان سینه بوده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. نتایج این یافته در مجله ی سلول و بافت منتشر شده است. رزماری یکی از گیاهانی است که خاصیت آنتی اکسیدانتی بالایی دارد. اما چیزی که به تازگی و در یکی دو دهه اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته است خواص ضد سرطانی و آنتی کارسینوژنیک آن است.

از آنجا که سرطان یک بیماری پیچیده و مولتی فاکتوریال (چند عاملی) است، یافتن مدل مناسبی که بتوان آن را جایگزین مدل انسانی نمود همواره یکی از آرمان‏های محققان بوده است. در این پژوهش از مدل موش صحرایی استفاده شد که تا حد بسیار زیادی قادر به تقلید شرایط تومورهای انسانی است و بنابراین می تواند مدل مناسبی برای مطالعه اثر داروها به شمار آید.

 در این مطالعه به موش های صحرایی 10 میلی گرم کارسینوژنDMBA (ماده ی سرطان زا) خورانده شد. پس از ایجاد تومرها آزمایش هایی جهت تعیین نوع تومور و بررسی اثر گیاه رزماری روی سلو های سرطان سینه ی القا شده انجام شد. نتایج این پژوهش نشان داد که اسید اورسولیک رزماری مسیر NF‐κB را در سلول‏های سرطانی مهار می‏کند و احتمالا این کار را از طریق سرکوب مهارکننده ی فسفریلاسیونP65 و NF‐κB انجام می‏دهد و بدین ترتیب موجب تنظیم کاهشی انکوژن‏هایی مانند COX-2، MMP-9، Cyclin D1، C-Jun و C-Fos می‏شود.

کارنوسول برگ‏های رزماری نیز مانند اسید اورسولیک عمل کرده و فعالیت NF‐κB را مهار می‏کند.COX-2 آنزیمی است که بیان آن در شرایط بدخیم و پیش بدخیم سرطان‏هایی مانند سینه، کولون، کبد، پانکراس، ریه، معده، سر و گردن، پوست و حلق افزایش می‏یابد. تحقیقات نشان داده اند که بیان بیش از حد COX-2 می‏تواند با جلوگیری از اپپتوزیس، تومور زایی را افزایش دهد. رزمارینیک اسید نیز موجب کاهش COX-22 شده و سلول‏های سرطان را از بین می‏برد. علاوه بر این رزمانول نیز قادر به مهار کردن بیان COX-2 بوده و نقش ضد التهابی نشان می‏دهد.

 کارنوسیک اسید موجود در برگ های رزماری با جارو کردن رادیکال‏های آزاد اکسیژن مانند رادیکال هیدروکسیل و رادیکال‏های لیپید پراکسی، غشاهای بیولوژیک را از گزند آنها حفظ نموده و از پراکسیداسیون لیپیدی جلوگیری می‏کند. نتایج این پژوهش نشان می دهد که عصاره ی الکلی رزماری به صورت وابسته به دوز، قادر به از بین بردن سلول های سرطانی است و خواص سایتوتوکسیک (توانایی شناسایی و حمله مستقیم به سلول آلوده یا سرطانی) آن قابل مقایسه با داروی تاکسول است.

http://jct.araku.ac.ir/article_958.htm

پاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده)
   وب سایت: (آدرس سایت باhttp://)
* توضیح:
وارد کردن کد