جستجو

تازه ترین اخبار وبلاگ فروشگاه

عوامل موثر بر قند خون

عوامل موثر بر قند خون

گاهي همه توصيه‌هاي لازم و نکات تذکرداده‌شده پزشک را رعايت کرده‌ايد اما در کمال تعجب مي‌بينيد، قند خونتان با آنچه فکر مي‌کنيد بسيار تفاوت دارد، درصورتي‌که دراين‌ميان تقصيري متوجه شما نيست و چيزهايي که فکرش را نمي‌کرديد باعث بالارفتن قند خونتان شده، شامل موارد زير مي‌شود:

قهوه: يکي از افزايش‌دهنده‌هاي قند خون است. پس از مصرف قهوه زیاد، قند خونتان ممکن است بالا برود حتي اگر قهوه کاملا تلخ يا به اصطلاح سياه يا قهوه رژيمي باشد. در افراد سالم که مشکل قند خون ندارند، برخي ترکيبات موجود در قهوه مي‌تواند در پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ مؤثر باشد.

سرماخوردگي شديد: وقتي بدن شما با يک بيماري مبارزه مي‌کند، قند خون شما بالا مي‌رود و اين طبيعي است که در چنين شرايطي اندازه‌گيري قند خون شما عدد بالاتري را نشان دهد اما اگر براي بيش از ۶ ساعت تهوع، استفراغ و اسهال داشتيد يا بيماري سرماخوردگي‌تان بيشتر از دو روز طول کشيد و روندش بدتر شد حتما به ‌دليل بيماري ديابت خود به پزشک مراجعه کنيد تا تحت درمان قرار‌ بگيريد. همچنين اين نکته را بدانيد که برخي آنتي‌بيوتيک‌ها براي درمان عفونت‌ها و داروهايي که براي سينوزيت يا آبريزش بيني و سرماخوردگي تجويز مي‌شوند بر ميزان قند خون تأثير مي‌گذارد و آن را بالا و پايين مي‌برد.

داروهاي سرماخوردگي: برخي داروها ازجمله داروهاي دکونژستان آنهايي که سودوافدرين يا فنيل‌افرين دارند، مي‌توانند قند خون را افزايش دهند. درعين‌حال بسياري از داروهاي سرماخوردگي حاوي قند يا الکل هستند که به‌صورت مستقيم يا غير‌مستقيم قند خون را بالا مي‌برند. اگرچه شايد به نظرتان ميزان قند موجود در اين داروها جزئي و بسيار کم باشد اما باز بهتر است از داروهاي بدون قند و الکل که در دسترس هستند، استفاده کنيد. برخلاف برخي شايعات، داروهاي آنتي‌هيستامينيک بر قند خون تأثير ندارند و آن را بالا نمي‌برند.

ميوه‌هاي خشک: ميوه‌هاي خشک جزء افزايش‌دهنده‌ها براي افراد ديابتي است. ميوه‌هاي خشک نسبت به ميوه‌هاي طبيعي در واحد وزن يا حجم، کالري و قند بيشتري دارند و در نتيجه نمي‌توانند براي بيماران قندي انتخابي مناسب باشند.

گرما: در ماه‌هاي گرم سال به‌ويژه زماني که هوا ناگهاني خيلي گرم مي‌شود، قند خون افراد ديابتي جهش مي‌يابد. اگر در چنين شرايط آب‌و‌هوايي قرار داريد، بهتر است کمتر از خانه خارج شويد و خانه‌تان را خنک نگهداريد. اگر در هواي گرم قرار گرفتيد به ميزان کافي آب بنوشيد تا از کم‌آبي بدنتان جلوگيري شود. در ضمن بايد اين را هم بدانيد که آيا داروها و دستگاه تست قند شما به گرما حساس است يا نه و آيا گرما بر عملکرد آنها تأثير مي‌گذارد يا نه. حتي اگر به گرما حساسيتي نداشتند، هيچگاه آنها را در محل گرم و زير تابش مستقيم نور آفتاب قرار ندهيد.

دارچين: برخي مطالعات جديد نشان داده‌اند مصرف دارچين مي‌تواند توان پاسخگويي سلول‌هاي بدن را به انسولين بالا ببرند. در نتيجه در افراد مبتلا به تيپ ۲ ديابت، قند خون را کاهش مي‌دهد و علائم بيماري را بهبود مي‌بخشد؛ البته اين مورد نيازمند مطالعات بيشتر است، اگرچه برخي پژوهش‌ها نشان داده مکمل‌هاي حاوي دارچين در افراد ديابتي مفيد نيستند. با توجه به همه اين موارد بهتر است از دارچين، به‌عنوان ادويه مفيد استفاده کنيد اما در مصرف آن زياده‌روي نکنيد.

گياهخواري: مطالعات نشان داده مبتلايان به دیابت نوع ۲ که گياهخوار شده‌اند، قند خون خود را بهتر کنترل مي‌کنند و نياز آنها به انسولين کمتر است. برخي محققان معتقدند، خوردن فيبر بيشتر با مصرف غلات کامل حبوبات و آهسته‌کردن جذب کربوهيدرات‌ها در اين اتفاق خوب نقش دارند. با توجه به اين پژوهش‌ها حتي اگر به گياهخواري علاقه‌اي نداريد، بهتر است سبزي‌ها و مواد حاوي فيبر را به رژيم غذايي‌تان اضافه کنيد.

ماست: يکي از کاهش‌دهنده‌هاي قند خون است. غذاهاي حاوي ميکروب‌هاي مفيد براي بدن به اصطلاح «پروبيوتيک» ناميده مي‌شوند که پرمصرف‌ترين اين‌گونه غذاها در جهان، ماست است. اين غذاها باعث بهبود هضم و جذب گوارشي بهتر و کنترل بهتر قند خون مي‌شوند اما در زمان مصرف حواستان باشد که برخي ماست‌ها شيرين شده‌اند، ميوه‌هاي شيرين دارند و ممکن است قند خون را بالا ببرند.

هورمون‌هاي زنانه (قابل توجه خانم‌هاي ميانسال): زماني که ميزان ترشح هورمون يک زن بالا و پايين مي‌رود، قند خون او نيز کاهش و افزايش مي‌يابد. بهترين کار براي يک خانم مبتلا به ديابت اين است که هر روز رقم‌هاي قند خون خود را يادداشت کند. اين‌گونه پس از چند ماه خود او و پزشک معالجش به‌خوبي مي‌توانند متوجه شوند که با چه تغييرات هورموني، قند خون اين خانم بالا يا پايين مي‌رود. به‌طور قطع، سنجش تغييرات قند خون در دوران بالا و پايين‌شدن هورمون‌هاي زنانه در دوران يائسگي سخت‌تر از سنجش بالا و پايين‌شدن‌هاي دوران عادت ماهانه است. خانم‌هاي ميانسال بايد با متخصصان غدد و زنان درمورد فوايد و مضرات احتمالي مصرف هورمون‌هاي جايگزين در کنترل يا برهم‌زدن قند خون مشورت کنند و سپس به مصرف آنها بپردازند. منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه

پاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده)
   وب سایت: (آدرس سایت باhttp://)
* توضیح:
وارد کردن کد