جستجو

تازه ترین اخبار وبلاگ فروشگاه

با چربی خون مبارزه کنیم

با چربی خون مبارزه کنیم

تری‌ گلیسرید و کلسترول

– مواد حاوی چربی اشباع و کلسترول و چربی ترنس، چربی خون را بالا می‌برند. چربی خون به دو بخش تقسیم می‌شود: چربی تری‌گلیسرید و کلسترول. چربی تری‌گلیسرید ارتباطی مستقیم با غذای مصرفی دارد و تنها اگر یک هفته عادت غذایی صحیح را کنار بگذارید و از غذاهای پرچرب میل کنید، ممکن است تری‌گلیسرید‌تان به‌ سرعت افزایش یابد. دومین بخش از چربی بدن، کلسترول نام دارد. می‌توانیم مقدار آن را در بدن‌ کنترل کنیم. اما کنترل آن هم با رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب است.

 خطر لبنیات پرچرب 

چربی اشباع در لبنیات پرچرب مانند خامه، کره، سرشیر، شیرهای پرچرب و ماست‌های خامه‌ای وجود دارد و مصرف بی‌رویه آن‌ها کلسترول بد خون را بالا می‌برد. لبنیات برای سلامتی ضروری است و حتما باید در رژیم غذایی از آن‌ها استفاده کنید، اما همیشه نوع کم‌چرب آن را انتخاب کنید. با روغن جامد قهر کنید – چربی‌ های ترنس، در روغن‌های جامد هیدروژنه وجود دارند. برای حفظ سلامتی توصیه می‌شود تا می‌توانید چربی‌های ترنس را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بهتر است اصلا سراغ خرید روغن‌های جامد نروید. به‌ علاوه روغن‌های جامد در صنعت شیرینی‌ پزی بسیار رایج است، قنادها برای حفظ قوام شیرینی خود معمولا از روغن‌های جامد استفاده می‌کنند که توصیه می‌شود مصرف شیرینی را هم محدود کنید.

 بدنبال افزایش کلسترول خوب خون باشید

بالا بردن کلسترول خوب (HDL) به سلامت شما کمک می‌کند. نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب نباید بیش از سه باشد، زیرا در این‌ صورت، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش می‌یابد که باید برای کاهش آن هم تغذیه را اصلاح و هم ورزش مناسب را آغاز کرد. برای بالابردن کلسترول خوب چاره‌ای جز ورزش ندارید و باید فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید. مخصوصا به افرادی که مشکل کلسترول دارند، توصیه می‌شود روزی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش کنند

امگا ۳ برای بدن 

استفاده از روغن‌های غیراشباع به‌ خصوص روغن ماهی می‌تواند چربی خون را پایین بیاورد. افرادی که هفته‌ای دو تا سه بار ماهی مصرف می‌کنند، می‌توانند میزان کلسترول خون خود را پایین بیاورند. کپسول‌ های امگا ۳ هم می‌تواند میزان کلسترول را پایین بیاورد.

لاغرها هم به فکر باشید

 چربی خون و کلسترول بالا چاق و لاغر نمی‌شناسد و ممکن است سلامت هر فرد را به خطر بیندازد. برخی از افراد لاغر تصور می‌کنند می‌توانند برای افزایش وزن خود به هر میزان که می‌خواهند شیرینی بخورند و از روغن‌های جامد استفاده کنند، اما این کار سلامت آنان را به خطر می‌ اندازد. برای افزایش وزن بهتر است از مواد غذایی مفید و پرکالری مانند مغز دانه، میوه و آب‌ میوه استفاده کنید تا خطر چربی خون هم نداشته باشد.

چاقی و کلسترول بالا با هم هستند

– چاقی و بالا بودن چربی‌های خون از مواردی است که معمولا با هم همراه‌اند و می‌توانند سلامت را تهدید کنند. چاقی هم باعث بالا رفتن کلسترول می‌شود هم علائمی مانند خستگی و کم‌ توانی و مشکلات قلبی را ایجاد می‌کند. اولین قدم برای کنترل چربی خون، اصلاح رژیم تغذیه‌ای است. با رعایت رژیم غذایی مناسب حتی نیازی به مصرف دارو نیست؛ کسانی که اضافه‌ وزن بالا و سابقه خانوادگی چربی خون دارند، حتما باید برای کنترل سلامت خود به پزشک مراجعه کنند و از پزشک درباره نوع و میزان تغذیه خود نیز راهنمایی بخواهند. با کاهش وزن علاوه‌ بر اینکه موفق به کنترل چربی‌ خون خود می‌شوید، کیفیت زندگی‌ تان هم بالا می‌رود و نشاط و چالاکی مهمان همیشگی بدن شما می‌شود.

منبعhidoctor

پاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده)
   وب سایت: (آدرس سایت باhttp://)
* توضیح:
وارد کردن کد